Sağlık

Diş Hekimliğinde Ağız Ve Çene Cerrahisi

Diş Hekimliğinde Ağız ve Çene Cerrahisi

Uzun araştırmalar ve tecrübeler neticesinde ağız ve diş sağlığının genel sağlığa etkisinin oldukça önemli bir paya sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Bu noktada ağız ve diş sağlığının tesis edilmesi amacıyla yapılan birden fazla uygulamanın söz konusu olduğu bilinmektedir. Mevcut uygulamaların farklı ağız ve ağız çevresi problemleri ile ilgisi vardır. Nitekim günümüzde uzun yıllar yapılan araştırmalar sonucunda birçok tanı ortaya konmuştur. Bunlardan bir tanesi de ağız ve çene bölgesinde gerekli görülen cerrahi uygulamalardır. Mevcut cerrahi uygulamaların birçok sebebi olduğunu ifade etmek mümkündür. Ağız ve çene cerrahisi uzmanlık gerektiren bölümler arasında yer almaktadır. Antalya diş hekimi uygulamaları arasında cerrahiyi gerekli kılan birden çok sebep mevcuttur.

Ağız ve çene cerrahisi alt ve üst çene kemiklerini konu almaktadır. Bu anlamda çene kemikleri üzerindeki sert ve yumuşak doku sağlığı mevcut alanın amaçladığı en genel olgudur. Ağız ve çene cerrahisini gerekli kılan durumlar arasında diş çekimleri yer almaktadır. Söz konusu diş çekimleri ile kurtarılamayacak haldeki dişlerin mevcut çenedeki yapısal bozukluğa sebebiyet vermesinin önüne geçilmektedir. Ağız ve çene cerrahisini gerekli kılan sebeplerden bir diğeri de 20’lik dişlerdir. Yirmilik dişlerin normal şekillerine göre farklı olduğu bilinmektedir. Çünkü yirmilik dişler alt ve üst çenelerin art noktalarında yer almaktadır. Ancak birtakım anomalilerde daha da farklı noktalarda yerleşimli olabilirler. Bunların yanı sıra çene kırıklarının tedavisi implant uygulamaları ağız ve çene cerrahisini gerekli kılan diğer sebeplerdir.

Ağız ve çene cerrahisi ile ilgili yapılan bütün uygulamalar ileri morfin işlemleri ile gerçekleştirilmektedir. Nitekim cerrahi bir müdahale yapılması hastayı bir hayli yormaktadır. Bu noktada herhangi bir ağrı duyulmaması açısından mevcut sinirlerin uyuşturulmuş olmasından emin olmak durumundadır. Ağız ve çene cerrahisinin uygulama alanında dikişler de mevcuttur. Nitekim dikiş gerekliliği genel bir ihtiyacı ifade eder. Söz konusu müdahalelerin ardından ağzın bakımı noktasında hassas davranılması hastanın daha kolay iyileşmesinde etkili olmaktadır. Düzenli bir biçimde temizlenen yara bölgesi ve mevcut iltihaplanma riskine karşı alınan antibiyotik tedbirleri oldukça önemlidir. Diş doktoru Antalya yapılması gereken bakımın detayları ile ilgili hastayı bilgilendirmektedir.

Bir cevap yazın