Sağlık

Diş Minesi Nedir? Diş Minesi Kaybı Nasıl Önlenir?

Diş; mine, dentin, sement ve diş özünden oluşmaktadır. Mine vücutta bulunan en sert madde olma özelliği ile öne çıkmaktadır. Dişi en dıştan koruyan bir katman olma özelliğini taşıyan madde olmaktadır. İçinde sinir hücresi mevcut olmayan mine %97 kalsiyum tuzu içermektedir. Alınan tüm gıdaları ilk olarak mine karşılar ve bu gıdaların diş özüne zarar vermesini önlemektedir. Diş minesi bir zırh gibi diş özlerini sıcak ve soğuk, asitli içeceklerden koruyarak çürük oluşumunu engellemektedir. Diş minesi, yanlış fırçalama tekniği, ağız bakımının düzenli yapılmaması halinde zamanla aşınmaya uğrar ve dişlerin çürümesini daha kolay hale getirir. Diş minesi kaybını önlemek için gerekli öneri ve tavsiye verilmesi için Kartal diş hastanesi bünyesinde yer alan diş hekimleri mevcut olmaktadır.

Diş Minesi Kaybı Nasıl Oluşur?

Sigara ve alkol ve asitli sıvı tüketimi

Reflü hastalığı: reflü rahatsızlığı midedeki asitleri ağıza kadar ulaştırır ve bu asitler diş minesinin aşınmasına sebebiyet vermektedir.

Kroanik rahatsızlığı olan bireylerin düzenli olarak kullandığı ilaçlar, C vitamini gibi bol miktarda asit içeren vitamin takviyesinin alınması

Ekşi gıdaların çok fazla ve uzun süre tüketilmesi

Ağız Kuruluğu: Ağız içinde üretilen tükürük dişlerin bakteriden arınmasını sağlar. Ancak ağız kuruluğu durumunda ağız içindeki bakteriler gitmez ve diş aralarında yer oluşturma imkanına sahip olmaktadır. Bu bakteriler diş minesinin aşınmasına sebebiyet vermektedir.

Diş minesi kaybının önlenmesi ve gerekli tedavilerin uygulanması için Kartal diş hastanesi tarafından muayene olunması oldukça fazla önem teşkil etmektedir.

Diş Minesi Kaybı Nasıl Önlenir?

 Diş minesi kaybını önleyen en önemli konu ağız bakımı ve hijyeni olmaktadır. Ayrıca diyabet ve benzeri rahatsızlıkların getirisi olan ağız kuruluğunu önlemek için bol su tüketimi, diş sağlığını korumak içinde yeterli miktarda kalsiyum alınması özellikle çocukluk döneminde oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Ayrıca düzenli olarak diş kontrolü yapılması ile gerekli tedavilerin uygulanması diş minesinin korunmasına yardımcı olmaktadır. Düzenli diş kontrolü yaptırmak için hoşgörülü ve güvenilir hizmet almak adına Kartal diş hastanesi tüm özverili ekibi ile hastalarına en iyi hizmeti sunmak için tüm gayret ve çabayı göstermektedir.

Bir yanıt yazın