Genel Kültür

Kendinizi Sevmekten Alıkoyamayacağınız Maltipoo Köpeği

Poodle ve Maltese ırklarının birleşimi veya iki Maltipoo ırkının eşleştirilmesi ile meydana gelen maltipoo, melez olarak tabir edebileceğimiz bir ırktır. Diğer küçük ırklar arasında kendi kendine oynayarak eğlenebilen köpeklerden biridir.  Oyuncak grubu köpeklerden olan maltipoo, süs köpeği olarak da adlandırılmaktadır. İki ırkın eşleşmesi sonucunda oluşsa da görünüm olarak daha çok maltese ırkına yatkındır. Tüy yapısı dalgalıdır. Maltese ırkının tüyleri kadar düz değil, poodle ırkının türleri kadar da kıvırcık değildir.

Maltipoo Bakımı ve Çevresiyle Uyumu

Boyları ile ilgili değişmez bir yükseklik bilgileri yoktur. Erkek bir Maltipoo, 21 ile 25 santimetre arasında değişiklik gösterebilmektedir. Maltipoo cinsinin en çok tanınan ve bilinen rengi beyazdır. Beyaz renginin yanında beyaz-bronz ve beyaz-limon renkleri nadir de olsa görülmektedir. Bir maltipoo cinsi ortalama 10 ila 15 yıl yaşamaktadır. Maltipoo cinsleri ya az tüy dökerler ya da hiç tüy dökmezler. Yumuşak, dalgalı, elastik ve kalın tüyleri bulunmaktadır. Kıvırcık veya ipeksi yapıda olan tüyleri birbirine karışmaması için aylık düzenli olarak tıraş edilmesi ve fırçalanması tüylerinin sağlığı ve güzelliği için önemlidir. Kulakları ve gözleri düzenli olarak temizlenmeli ve bu bölgelerdeki tüyleri de alınmalıdır. Ufacık bir soğuk onu etkiler ve titremeye başlar bu yüzden sıklıkla banyo yaptırılmamalıdır. Çocuklarla geçinmesi ve iletişimi oldukça güçlü ve pozitiftir. Yeni tanıştığı insanlara karşı samimi bir davranışa bürünmektedir ve kısa bir süre içerisinde sıkı bir bağ kurabilmektedir. Sosyal ortamlara kolaylıkla uyum sağlayabilmekte ve bulunduğu ortamın ilgisini tatlı bakışları ile üzerine çekmeyi çok sevmektedir. Sürekli ilgi görmek istediği için hoşuna giden oyuncaklar ile vakit geçirmesi onu daha da eğlendirecektir. Çiftleşme zamanı ise en az 1 yaşını doldurduğunda tavsiye edilmektedir. İlk doğum yaptığı yavru sayısı 1-2 arası sonrasında ise en fazla 4 yavru sayısına kadar çıkabilmektedir.

Maltipoo’nun Fiyatları

Maltipoo evcil hayvanlar içinde diğer köpeklerin yanı sıra kedilerle de arası iyi olan bir köpektir. Evde kedi besleyen bireylerin köpek sahiplenme konusunda çekinmeyeceği bir köpek olan maltipoo ilk alışma sürelerinden sonra birbirlerine çok iyi arkadaş olabilmektedirler. Hassas bir kulak yapısına sahip olduğu için duyduğu en ufak sese veya seslere bile aniden tepki verebilmektedir. Bu nedenle evde harika bir bekçi ve uyarıcı rol üstlenebilir. Maltipoo fiyatları, köpeğin sahip olduğu tüy rengi, ırkının orijinal olması, eğitimli olup olmamasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Çok pahalı bir ırk olmamakla birlikte eğitimli köpeklerin fiyatları daha yüksek olabilmektedir.

Bir cevap yazın