Sağlık

Kocaeli Diş Hekimi Ve Diş Hastalıkları

Kocaeli Diş Hekimi ve Diş Hastalıkları

Kocaeli diş hekimi bilgi ve becerisiyle ağız ve diş sağlığının istenen düzeye getirilmesi için çalışmaktadır. Ağız ve diş hastalıkları pek çok konuyla birebir ilişki içindedir. Özellikle son yıllarda yapılan bazı araştırmalar hayati organların sağlığı açısından da ağız ve diş sağlığının önemini ortaya koymuştur. Özellikle kalp sağlığı açısından ağız ve diş bakımının ve sıhhat halinin oldukça önemsendiği bir dönemdeyiz. Örnek vermek gerekirse kronik kalp rahatsızlığı olan bir kimsenin ağız ve diş tedavisinin hekim kontrolü ile yapılması zorunlu tutulmaktadır. Ağız yapısı göz önünde bulundurulduğunda bu örnek daha iyi anlaşılmaktadır. Ağız beslenmenin başladığı ilk duraktır ve ağıza alınan tüm besinlerin kendine has bir florası vardır. Bu durum yararlı ve zararlı bakterilerin varlığını açıklamaktadır. Basit bir biçimde ağız ve diş sağlığının sağlanmasının gerekliliğini bu sayede anlamak mümkündür.

Kocaeli Diş Hekimi Ne Gibi Sorunlarla İlgilenir?

Kocaeli diş hekimi çalışma alanı ağız, diş ve çene yapısıdır. Bu açıdan bahsi geçen bölgelerle ilgili olabilecek bütün hastalıklar diş hekiminin çalışma alanına dahildr. Ağız sağlığının tam olarak sağlanabilmesi için tüm dişlerin sağlıklı olması gerekir. Ancak sağlıklı bir ağıza sahibi olmak kolay bir durum değildir. Sadece beslenme alışkanlıklarının dahi diş hastalıklarına sebebiyet verdiği bilinmektedir. Özellikle şekerli ve asitli yiyeceklerin sık tüketilmesi diş hastalıklarının başlıca nedenini oluşturur. Diğer taraftan ağız bakımının düzenli yapılmaması mevcut durumu daha kötü hale getirir. Düzenli bir biçimde diş hekimi kontrolüne gidilmemesi ise var olan sorunları kat kat artırır. Bu anlamda diş hastalıklarının çeşitlenmesi meydana gelir. Diş çürümeleri bu çeşitliliğin en temel faktörüdür. Bakımı yapılmamış çürükler dolgu gereksinimini ortaya çıkarır. Düzenli dolgu bakımı olmaksızın kanal tedavisi kaçınılmaz hale gelir. Bahsi geçen bu durumların dışında yapısal sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan çeşitli anomalilerin giderilmesi de diş hekimlerinin çalışma alanı içerisindedir.

  • Ağız ve çene cerrahisi
  • Ortodonti tedavisi
  • Invisalign uygulamaları
  • Diş eti hastalıkları
  • Lamine Veneer uygulamaları

Yukarıda ifade edilen uygulamalar estetik diş, cerrahi diş ve premium diş uygulamalarına örnektir. Bu işlemlerin bir kısmı kişisel tercihlerle mümkün olmaktadır. Yanı sıra genetik faktörler de uygulamalara sebep teşkil etmektedir.

Bir cevap yazın