Genel Kültür

Kurban gönderme

Kurban Bayramı insanların ibadetlerini yerine getirmek ve Allah’a şükür etmekiçin yaptığı bir dini gerekliliktir. Kurban kesmekle yükümlü olmak için ergenlik çağına girmiş olmak, maddi durumun elverişli olması, kişinin akli melekelerinin yerinde olması gibi bazı şartlar aranır. Bu şartları yerine getirebilen insanlar için kurban kesmek farz olur. Kurbanı kesmek zaten yeterli bir ibadetken, dağıtmak ve kurbanı ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak da sevabını arttırıcı niteliktedir. Sözlük anlamı olarak Allaha yaklaşma anlamını taşıyan kurban kelimesi, insanların da birbiriyle yaklaşmasını ve kardeşlik bağlarının güçlenmesini sağlar. Yedi başak İnsani Yardım Derneği olarak, Kurban gönderme çalışmaları yürüterek kurban bağışı yapmanıza yardımcı oluyoruz.Ülke içi ve Yurt dışı kurban faaliyetlerimizi, dönemsel projeler kapsamında yürütüyoruz.Birçok platformdan kurban gönderme işlemlerinizi yapmanıza yardımcı oluyoruz. Havale, EFT ve kısa mesaj yoluyla bizlere kolaylıkla bağışta bulunabilirsiniz. Bunun dışında mobil uygulamamız sayesinde de online bağış seçeneğimizi kullanarak kurban gönderme işleminizi yapabilmeniz mümkün.  Vekalet işlemleri online platformlarda rahatlıkla yapılmaktadır.Hac suresi 28. Ayette de belirtildiği gibi ‘’Kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah’ın adını ansınlar. Artık onlardan siz de yeyin, yoksula ve fakire de yedirin” buyuruyor.  Kurban kesmek kadar önemli bir şey varsa o da kurbanınızı dağıtmak ve paylaşmaktır. Biz de Yedi Başak İnsani Yardım Derneği olarak bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Kurban yardımı

Dünya üzerinde yoksulluk ve açlıkla mücadele eden birçok Müslüman ülke bulunmaktadır. Komşusu aç uyurken tok uyuyan bizden değildir. Diyen bir ümmetin fertleri olarak bu duruma kayıtsız kalmamamız gerektiği inancıyla yola çıktık. Yurt dışında kurban yardımı kampanyalarımızla, Yemen, Gazze,Suriye,Bangladeş (Arakan kampları), Afrika (Nijer,Gana, Somali,Çad,Tanzanya, Uganda, Fildişi sahilleri ülkelerine yardım yapmak amacıyla yola çıktık. Türkiye içinde de 15 farklı yerdeki temsilciliklerimizle yardımlarımızı devam ettirmekteyiz. Kurbanın birleştirici ve yardımsever ruhunu yaşatmaya Yedi Başak İnsani Yardım Derneği olarak özen gösteriyoruz. Kurban yardımı dışında da yurt içi ve dışı yaptığımız birçok proje mevcut. Bunlardan bazıları kalıcı eserler, su kuyusu ve sosyal sorumluluk projelerimizdir. Tüm projelerimize katkıda bulunmak için online seçeneğimizi kullanmanız ve yardımlarınızı yapmanız mümkün. Bunun dışında kurban yardımı için de online ve mobil uygulamalarımızı kullanarak bağışlarınızı iletebilirsiniz. Tüm kurban bağışlarınız için yurt dışından da bağış kabul ediyoruz.Ayrıca düzenli olarak kurban yardımı yapabilmeniz de mümkün. Bağış yapmak için 0553 886 7777 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Banka, EFT, havale ve PTT posta çeki ile veya mobil uygulamamız yardımıyla da bağış yapabilmeniz mümkün. 3157’ye kısa mesaj göndererek kurban yardımı yapabilirsiniz. Kurban için alınacak vekaletler online platformlar sayesinde alınabilmektedir. İsterseniz diğer derneklere de vekalet verebilirsiniz. Bu durumda aranan tek kriter vekalet verdiğiniz derneğin güvenilir olmasıdır.

Afrika kurban bağışı

Afrika kurban bağışı faaliyeti için bölge, derneğimiz tarafından belirlenen yerlerdendir. Yedi Başak İnsani yardım derneği olarak yardım yapılacak olan ülkeleri dikkatle seçmekteyiz. Bağış yapılacak ülkelerin ihtiyaçlarına göre ülkeleri sınıflandırmakta ve durumlara göre öncelik vermekteyiz. Bu öncelik sırasına göre açlık ve yoksulluğun devam ettiği ülkelerden biri olan Afrika için de yardım organizasyonlarımız mevcut. Afrika kurban bağışı organizasyonumuzun ücreti 750 Türk lirasıdır. Kurban kesilmeden önce vekalet işlemi gerçekleştirilir.Bunun için birçok yol kullanıyoruz. Vekalet yazılı ya da sözlü olarak verilebilir ve online platformları kullanabilirsiniz. Unutmayalım ki vekalette gerçek olan tek şey niyettir. Kurbanınızın kesildiği bilgisini de SMS yoluyla almanız mümkündür. Kesilen kurbanların ihtiyaç sahiplerine dağıtılması ve paylaştırılması derneğimiz tarafından yapılmaktadır. Ekiplerimizin kesim sırasında aldığı video kayıtları da bağışçılarımıza gönderilir. Kurbanlarınızı bağışlamak için banka hesap numaramızı veya web sitemizdeki online bağış seçeneğine başvurabilirsiniz. Ayrıca EFT ve havale yolu ile de Afrika kurban bağışı yapmanız mümkündür. Özellikle açlıkla savaşan ülkelerden biri olan Afrika’ya bağış yapmayı dernek olarak önemsiyoruz. Siz de güvenilir bir şekilde yardımlarınızı ve bağışlarınızı yapmak istiyorsanız bizim bağışçımız olabilirsiniz. Sadece kurban için değil diğer organizasyonlarımız için de bağışları aynı yollarla yapmanız mümkün. Diğer etkinliklerimiz su kuyusu projesi, kardeş aile projesi, yetimlere yardım ve sosyal sorumluluk projeleridir. Bağışlarımız yurt dışından da ABD Doları ve EURO cinsinden kabul edilmektedir.

Bir yanıt yazın