eskafloor 2
Genel Kültür

Lüks Marküteri Parke Nedir?

Parke, ev döşemesinde önem verilen ve evin daha güzel, şık gözükmesinde yardımcı olan bir detaydır. Eğer parkeler temiz ve birbiriyle uyumlu ise evi daha düzenli daha tamamlanmış gösterirler. Bu nedenlerden dolayı parke seçimi önemli bir yere sahiptir. Peki parkelerin çeşidi var mıdır? Elbette vardır. Marküteri parke nedir, marküteri parke hangi alanlarda kullanılır, marküteri parke nasıl uygulanır tarzındaki sorularınıza yanıt verilecektir.

 Marküteri Parke Nedir?

 Marküteri parke, farklı renkte bulunan ağaçlardan yapılmaktadır. Marküteri parke yapımında ağaçların doğal rengi korunmaya çalışılır. Bu sayede çok daha doğal bir görünüm elde edilmeye çalışılır. Doğal rengi korunan bu ağaçlar iç içe geçirilerek uygun yere döşenmektedir. Çok özenle çalışılan bir iştir. Bir kere yapılan model bir daha aynı desende yapılmaz çünkü ahşabın kendisinde bulunan desen her defasında değiştiği için bir modeli bir daha yakalayabilmek mümkün değildir.

 Marküteri parke işleri öncesinde elle yapılırken gelişen teknolojinin de etkisiyle lazer kesimleri ile yapılmaktadır.

 Marküteri Parke Hangi Alanlarda Kullanılır?

 Marküteri parke, uygulandığı zemine oldukça zengin bir görünüm katmaktadır. Bu nedenle marküteri parkeyi çoğunlukla mimarlar ve iç mimarlar, büyük otellerde, saraylarda, özel tasarım mekanlarda, kamuya ait binalarda ve özel dizayn edilen evlerde kullanılmaktadır. Marküteri parke diğer parkelere göre özel ve lüks tercih alanına girer. Lüks seven kişiler için sıklıkla tercih edilen bir parke türüdür.

 Marküteri Parke Nasıl Uygulanır?

 Marküteri parke alana uygulanırken şap dökülür. Şapı dökerken yoğunluğunun tok olmasına dikkat edilmelidir ve 3 ila 6 santimetre arasında uygulanmalıdır. Önce sert bir cisimle sağlamlığını kontrol etmeli ve kontrol ederken toz oluşmamasına özen gösterilmelidir. Bir şapın kuruması ortalama 7 -8 hafta sürebilir. Şap kururken şapta herhangi bir çatlaklığın oluşmamasına dikkat edilmelidir. Uygulanılacak yüzey temiz olmalıdır. Eğer uygulanılan yüzeyde herhangi bir artık bulunuyorsa da spatula gibi bir alet yardımıyla temizlenmelidir.

 Uygulama alanı üzerinde seviye farkı 3 milimetreyi geçmemelidir. Bozulmuş yüzeyler varsa öncesinde bu yüzeyler düzeltilmelidir.

 Eğer ki ahşap; taş, parke, mermer gibi zeminlerin üzerine yapıştırılacaksa zemin asitle güzelce temizlenmeli, sonrasında çift bileşenli bir astar sürmeli ve sonra üzerine tekrar şap uygulaması yapılıp kuruyup sertleşmesini beklemek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.