Genel Kültür

Marküteri Parkenin Özellikleri

Günümüzde çok sayıda parke çeşidi bulunmaktadır. Bahsedilen parke çeşitleri, kullanılması gerekli olanın mekanın yapısına göre değişiklik göstermektedir. En çok tercih edilen parke çeşitlerinden bir tanesi de markuteri parke çeşididir. Marküteri parkeler çeşitli özellikleri bünyelerinde barındırmaktadır. Bu özellikleri sayesinde oldukça yaygın bir kullanım alanına sahip olmaktadır.

 Marküteri Parke Ne Demektir?

 Marküteri parke değişik renkler olan ahşap yapılı kaplamaların kesilip birbirlerinin içine yerleştirilerek herhangi bir boya kullanılmadan ve ağaçların doğal renkleri aracılığı ile yapılan bir çeşit oyma sanatını ifade etmektedir. Marküteri parkenin yapım aşamalarındaki işlemler oymacılık sanatına benzetilmektedir. Bu sebepten dolayı markuteri parke oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır.

 Marküteri Parke Tekniği Hangi Döneme Aittir?

 Marküteri parke tekniği oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Marküteri parke tekniğinin Eski Mısır’a kadar dayanmış olduğu ve burada ortaya çıktığı belirtilmiştir. Marküteri parke tekniğinin Eski Mısır içerisinde kraliçenin zulmünden korkmuş olan bir sanatkâr tarafından bulunduğu bilinmektedir. Bu kapsamda 17. yüzyılda Fransa içerisinde büyük ölçüde yaygınlaşan marküteri sanatı özellikle de Paris’te Versailles ve Louvre adı verilen saraylara girmiş olan marküteri tablolar ve mobilyalar ile beraber tüm Avrupa’da, Arap Yarımadasında ve Anadolu’da bilinir ve tanınır bir hale gelmiştir.

 Marküteri Parkenin Özellikleri Nelerdir?

 Marküteri parke ince ahşap parçalar aracılığı ile dikkatli bir şekilde monte parçalar haricinde tasarımlar ve resim oluşturabilme sanatıdır. Birbirleri ile beraber oldukça iyi bir uyum sağlayan bu ahşap parçaların ortaya çıkarmış olduğu tasarımsal bir görünüm bulunmaktadır. Bununla birlikte markuteri parke çeşidinin renkleri yapısında kullanılmış olan ağaçların renklerine göre çeşitlilik ve aynı zamanda da farklılık göstermektedir. Marküteri parkenin içerisinde yalnızca bir tane ağaç çeşidi bulunmamaktadır. Bu parkenin içerisinde çok sayıda ağaç çeşidi bulunmaktadır ve bu parke asıl özelliğini de bu ağaçlardan almaktadır.

 Marküteri Parke Nerelerde Kullanılır?

 Marküteri parkenin kullanım alanını sınırlayan herhangi bir etken bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı markuteri parke çeşidini arzu edilen her mekan içerisinde kullanmak mümkün olmaktadır. Genel olarak bakıldığında marküteri parke çeşidinin en çok büyük otellerin içerisinde kullanıldığı görülmektedir. Özellikle kral dairelerinin içerisinde marküteri parke çeşidine sık sık rastlamak mümkün olmaktadır.

Bir yanıt yazın