Genel Kültür

Morkie

Morkie, ufak boyutlu köpek ırkları arasında yer alan bir köpek ırkıdır ve sevimli görünüşü ile gören kişilerin dikkatini bir anda üzerine çekmektedir

Ailesine ve sahibine karşı son derece bağlı olan bu köpek ırkı, ara sıra sahibini bile kıskanabilecek seviyededir. İnsanlardan sürekli ilgi bekleyen bu ırk, son derece enerjik tavırları ile sürekli oyun oynamayı istemektedir. Aynı zamanda yorulduğunda uyumaktan da zevk almaktadırlar.
Bu köpek ırkının ortaya çıkışı ise bazı insanların ev köpeği için melez bir ırk istemesinden başlamaktadır. Çok fazla sorun yaratmayan ve kendi halinde sessiz, sakin bir köpek ırkı halkın eski dönemlerde en büyük istekleri arasında yer almaktadır.

Bu köpek ırkı sahibini pek rahatsız etmemektedir, sahibi geldiğinde mamasını verdiğinde ve biraz da köpeğine vakit ayırdığında onun için yeterli olacaktır.

Bahsedilen bu köpek ırkı minyatür köpek sınıfında yer almaktadır. Boyu ise 24 ile 30 cm arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca sağlıklı bir köpek ırkının vücut ağırlığı 4 ile 6 kilo arasında bir değerdir.

Bu köpeğin tüy rengi genel olarak siyah ve kahverengi tonlarında görülmektedir. Tüyleri orta uzunluktadır, yumuşak ve ipeksi tüylere sahip köpek türlerinden yalnızca bir tanesidir. Uzun kulakları aşağı doğru sarkmaktadır. Ancak heyecanlandığında ya da tedirgin olduğunda çember kulakları bir anda yukarı kalkmaktadır. İri gözlere sahip olan bu köpek ırkının gözleri badem görünümüne sahiptir. Siyah renk tonlarında olan bu köpeğin gözleri kahverengi renginde de olabilmektedir. Yuvarlak ve küçük bir buruna sahip olan bu köpek ırkının burun rengi de siyahtır. Kuyrukları ise orta uzunluktadır ve vücudu ile tam uyumludur. Ayriyeten kuyrukları tüylerle kaplıdır.Bu köpek ırkı ufak tefek bedene sahip olsa bile son derece güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Morkie ve daha fazlası hakkında bilgi almak için https://www.patibul.com/39/morkie sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın