Sağlık

Mutluluk Çubuğu Nedir Ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatı

Sertleşme bozukluğu, bir başka ifade ile ereksil disfonksiyon, erkeklerde görülen tedavisi mutluluk çubuğu ile mümkün olan bir hastalıktır. Mutluluk çubuğu halk arasında kullanılan bir tabirdir. Genel olarak bu isim penil protezler ya da penis protezleri ile ifade edilir. Mutluluk çubuğu ameliyatı penise protez takılma işlemini kapsar.

Sertleşme Bozukluğunun Belirtileri ve Mutluluk Çubuğu

Serleşme bozukluğuna halk arasında iktidarsızlık da denir ancak en çok tercih edilen deyim sertleşme sorunu ya da erektil disfonksiyondur. Sertleşme bozukluğu olan kişilerde birtakım belirtiler meydana gelir. Kişilerde cinsel ilişkiyi sonuçlandırabilecek sertlik uzun süre sürdürülemez. Bununla birlikte kişiler cinsel ilişki için yetersiz düzeyde ve kısmi bir sertlik oluşturabilir ama bu cinsel ilişkiyi sağlayamaz veya kişilerde hiç ereksiyon ya da bir başka ifade ile sertleşme olmaz.

Bu gibi belirtiler sertleşme bozukluğunun belirtileridir. Bununla birlikte belirtiler üç ay boyunca devam ediyorsa, o zaman sertleşme bozukluğu tanısı konulabilir. Sertleşme bozukluğunda iki çeşit tedavi yöntemi vardır. Biri cerrahi olmayan yöntemlerdir. Diğeri ise cerrahi tedavi yöntemi olan mutluluk çubuğu yöntemidir.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatının Sonrasında Görülebilecek Olası Yan Etkiler

Genellikle mutluluk çubuğu ameliyatından sonra ana riskler grubu kapsamında üç çeşit risk faktörü ortaya çıkmaktadır. Bunlar; enfeksiyon, erozyon ve mekanik arızadır. Enfeksiyon açısından bakıldığında mutluluk çubuğu ameliyatından sonra enfeksiyon oluşma olasılığı nadirdir ve bu oran %1,2 ile %3 civarındadır. Enfeksiyonun oluştuğu durumda çoğunlukla protez çıkartılarak enfeksiyon ortadan kaldırılır. Ancak protezin çıkarılması ile birlikte yeni bir protezin takılması için gereken süre birkaç aydır.

Enfeksiyon kapsamında ve mutluluk çubuğu ameliyatı sonrasında oluşan enfeksiyonu kaldırmanın bir başka yolu da “Salvage Therapy” adı verilen kurtarma terapisidir. Bu terapide enfekte olmuş penis protezi çıkarılır ve kanallar antibiyotik yardımı ile yıkanır. Bu işlem devam ederken de yeni bir protez ile değiştirilir. Bununla birlikte bu tedavi biçimi ile yeniden yapılan ameliyatların yaklaşık %80’inin tekrar enfekte olmadığı ve iyileştiği yapılan çalışmalar sonucunda gösterilmiştir. Bu tedavinin avantajı, protezin çıkarılması sebebiyle meydana gelebilecek penis boyutundaki kısalmayı, bununla birlikte kanallardaki doku kaynamasını önlemesidir.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatından Sonra Normal Hayat Süreci

Çoğunlukla mutluluk çubuğu ameliyatından sonra doktor tavsiyesi ile bir gün sonra taburcu edilir. Bununla birlikte mutluluk çubuğu ameliyatı sonrası ortaya çıkan belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Ameliyat sonrasını takip eden birkaç gün ile birkaç hafta arasında kişinin ameliyat olduğu bölgesinde ağrı ve şişlik ortaya çıkabilir. Ayrıca testis torbasında da ve peniste kızarıklıklar oluşabilir. Bunlar normal olan belirtilerdir ve doktorun verdiği ilaçların kullanımı ile kısa bir süre içerisinde iyileşme gösterecektir. Ayrıca ameliyat kesisinden de az miktarda akıntı oluşabilir. Bu akıntı genellikle kendiliğinden geçer. Detaylı bilgi için https://www.mutlulukcubugu.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın