Dogal-Cig-Kavrulmamis-Ic-Antep-Fistigi-0360
Genel Kültür

Taze Antep Fıstığı Çeşitleri ve Özellikleri

Çerez olarak tükettiğimiz birçok yemişlerin ülkemizde yetiştiğini, ülkemizin de toprak verimliliğinin bu anlamda yeterli olduğunu biliyoruz. Bunların arasında taze Antep fıstığı da en başta geliyor. Verim açısından bereketli bir yemiş olduğu ve her hasat zamanı üreticisinin yüzünü güldürdüğü için sadece yerken keyif vermiyor. Kendisi küçük faydaları da azımsanamayacak kadar büyük olan taze Antep fıstığı belki de daha önce sizi hiç bu kadar düşündürüp bilgilendirmemişti. Bir çok alanda kullanımı da mevcuttur. Peki bahsi geçen yaş ben fıstık tek çeşit midir? Elbette ki hayır. Belki çoğumuz ayrım yapamayabiliriz ama Antep fıstığının da kendi içinde çeşitleri olduğunu bilmemizde fayda var. Hatta bu çeşitlerinin olgunlaşmasından tutun da kalitesine kadar birçok aşamasında onaları ayırıcı kılmaktadır. Gelin şimdi biraz da onlardan bahsedelim:

Tekin Antep Fıstığı:

Antep fıstığı çeşitleri arasında yüksek kaliteye sahip tekin Antep fıstığı önemli bir çeşididir. Çünkü yaş ben fıstık arasından gelir anlamında daha fazla kazanç sağlayan bu fıstık türüdür. Kasik bir Antep fıstığı gibi yazın oldukça sıcak bölgelerde yetişen tekin Antep fıstığını online olarak istediğiniz her an alabilirsiniz.

Barak Yıldızı Antep Fıstığı:

Yeşil ve koyu iç rengine sahip olan bu yaş ben fıstık türü diğer türlerine göre neden farklı derseniz en erken olgunlaşması sebebiyle demek doğru bir cümle olacaktır. Yaz mevsimlerinin kısa sürdüğü yayla bölgelerinde yetişmekle beraber ağustos ayının ilk haftalarında olgunlaşmaya başlar.

Halebi Antep Fıstığı:

Ağaç verimi düşük olduğu için fiyat performansı açısından değerlendirecek olursak diğer taze Antep fıstığı çeşitlerine göre daha pahalı bulabileceğiniz bir tür. Oldukça geç olgunlaştığı için az verim sağladığı için fiyatındaki durumu buna bağlayabilirsiniz.

Siirt Antep Fıstığı:

Antep fıstığı yetiştiği bölgeye, toprak verimliliğine göre hatta hasat zamanına kadar birçok aşamasında farklılık gösterebilir. Ancak Siirt Antep fıstığı kalite bakımından yaş ben fıstık türleri arasında en tepede yer almaktadır.  Uzun olan türüne göre saha verimli olduğu söylenebilir bunun sebebi ise kuru ya da sulu olarak yetiştirilmesinden kaynaklanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.