Spor

Tenis Maçında Giyilecek Kıyafetler

Tenis spor dalı kendine özel hareketler içeren bir spor dalıdır. Bu sebepten dolayı olmak üzere tenis sporunun maç ya da oyunlarında özel kıyafetlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Tenis sporunda kadın ve erkekler için tercih edilebilecek kıyafetler farklıdır. Tenis kıyafetlerinde herhangi bir kıyafet seçimi oluşturmadan önce kumaşa, kumaşın yapısına oldukça dikkat edilmesi gerekir. Tenis maçı için tercih edilecek olan kıyafetlerin kumaşları nem tutma özelliği olmuş olsa dahi %100 pamuk kumaştan oluşması gerekmektedir. Pamukluğun yanı sıra ise açık havada yapılabilecek olan maçlara karşı UV ışınları geçirmeyen kıyafetlerin de tercih edilebilmesi bir seçenek halinde bulunmaktadır. Kadın tenis oyuncularının bir tenis maçında tercih edebileceği birçok kıyafet vardır. V yaka, polo yaka, bisiklet yaka tişörtler, tenis eteği, tenis şortu, tenis elbisesi kıyafetleri kadın tenis oyuncuları tarafından tercih edilebilmektedir. Erkek tenis oyuncuları için ise v yaka, polo yaka, bisiklet yaka tişörtler, bol şortlar tercih alanında olmaktadır

Tenis Sporunun Oynandığı Sahalar

Tenis sporunun kendine özel veya kendine has olan sahaları vardır. Tenis sporunun maçları ya da oyunları “Kort” adı verilen sahalarda oynanmaktadır. Tenis kortları, sert yüzeye sahip olan zeminlerden oluşmaktadır. Kort adı verilen sahalar ITF yani Uluslararası Tenis Federasyonu’nun belirlemiş olduğu ölçülerde, dikdörtgen yapıda oluşturulmuş olan sahalardır. Tenis sahaları, bazen çim yüzeyli olabilme olanağına sahip olmuş olsa dahi genellikle sert yüzeyli zeminlerden oluşur. Kortların ortasından tenisin oynanabilmesi için gerekli olan bir file ya da ağ gerilir. Gerilmiş olan bu file ya da ağların üzerinden oyuncular raket beraberinde topa vurarak atış yaparlar.

Tenis Sporunda Ayakkabı Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Tenis sporunda tenis ayakkabısı seçilmesi günlük ayakkabı seçiminden biraz daha farklı olabilmektedir. Günlük hayatta kullanılan spor ayakkabılar tenis sporunun oynanışında kullanılamaz. Hiçbir tenis oyuncusunun sağlığının riske edilmemesi açısından tenis sporuna özel olarak üretilmiş olan spor ayakkabıları tercih edilmelidir. Tenis sporunda kullanılan ayakkabıların farklı olmasının sebebi ise tenis sahası olan kortun yüzeyi ile uyumlu olmasıdır. Tenis için üretilmiş olan spor ayakkabıları dizayn olarak günlük hayattaki ayakkabılardan biraz daha farklı olabilmektedir.

Bir cevap yazın