dutyfreenedirdutyfreealsverislimitleri2020jpg_7109_3
Genel Kültür

Yurtdışına Çıkmadan Duty Free Deneyimi

Yurtdışına Çıkmadan Duty Free Deneyimi

Yurtdışı seyahatleri hakkında bilinmesi gereken çok fazla detay vardır. Özellikle yurtdışına çıkış havayolu prosedürleri, havaalanı kuralları gibi genel ve özel anlamda birçok ilgi çekici nokta mevcuttur. Bunlar arasında pek çok kimsenin dikkatini celbeden duty free alışveriş mağazaları da vardır. Duty free alışveriş noktalarının amacı vergiden muaf alışveriş imkânını yolculara sunmaktır. Söz konusu mağazaların gümrük vergisinden muaf ürünleri perakende bir biçimde yolcuların satışına sunulmuştur. Bu ürünler içerisinde tütün ve tütün grupları da yer almaktadır. Mevcut tütün grupları arasında çok fazla tercih edilen Marlboro Double Fusion Summer da bulunur. Ancak çeşitli hava yolları içerisinde yer alan duty free mağazaları hakkında birtakım dezavantajlar da yer almaktadır.

Yurtdışı seyahatlerin giriş ve çıkış istikametlerinde havaalanı içindeki konumlanmış bu mağazalar birtakım kısıtlamalar aracılığıyla satış yapmaktadır. Bu anlamda her ülkenin ve her havayolunun yolcuların yapacak olduğu alışveriş üzerinde limit hakkı belirlediği bilinmektedir. Bu limitlerin duty free ürünleri içerisinde farklı farklı ürün gruplarına yönelik çeşitlendiği de bilinir. Diğer taraftan herhangi bir duty free mağazasında istediğiniz ürüne istediğiniz şekilde ulaşmanız mümkün olmaz. Nitekim ürünlerin satılması noktasında yolcuları yönlendirdiği belli başlı ürün grupları ve markalar yer alır. Bu sebeple istenilen her ürüne ulaşmak mümkün değildir. Bilhassa tütün grupları içerisinde yer alan Djarum Black gibi tütün grupları nadiren yer almaktadır.

Duty free mağazalarında söz konusu limitlerle ilgili kısıtlamalara takılmak istemeyen kimseler için internet üzerinden sunulan hizmetler oldukça önemli bir fayda sağlamaktadır. Örnek vermek gerekirse Captain Black seven kimse için herhangi bir seyahat gerekmeksizin vergiden muaf alışveriş yapmak bu sayede mümkün olur. Herhangi bir adet kısıtlamasına takılmaksızın istenen şekilde karton başı ücretlendirmeler ile alışveriş yapmak mümkün hale gelir. Bu sayede mevcut duty free mağazalarında uygulanan fiyat politikasının da açılmış olduğu görülür. Nitekim duty free mağazalarındaki fiyatların aslında mevcut ürünlerin ederinin çok çok üstünde olduğu bilinmektedir. Yapılan alışverişler güvenli bir biçimde gerçekleşmekle beraber kısa sürede adrese teslim hizmetleri de sunulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.